Tematem przewodnim VI Zlotu Asystentów Rodziny była „Współpraca Asystenta Rodziny z pracownikiem socjalnym”. Konferencja obyła 14-15 września 2017. Była to okazja do podzielenia się doświadczeniami, zaprezentowania wypracowanych metod i sposobów działania. Ważnym elementem Zlotu była integracja środowiska zawodowego asystentów rodziny z całej Polski.

Tego typu wydarzenia są potrzebne, ponieważ zwracają uwagę społeczeństwa na to o czym może na co dzień nie pamiętamy, albo nie zwracamy uwagi. Dla osób potrzebujących pomocy ważne jest uczucie, że nie zostali sami ze swoim problemem, że zawsze jest ktoś kto ich wysłucha, doradzi ,pomoże.

 

Asystentów rodziny i pracowników socjalnych powinno łączyć jedno „wzajemne uzupełnianie się”. Temat pomocy rodzinom jest szeroki i zróżnicowany i w dużym stopniu uzależniony od naszych podopiecznych. To może być walka z uzależnieniami, pomoc w załatwieniu różnych spraw dnia codziennego, niezaradnych życiowo, dotkniętych ubóstwem, bezrobociem, którym zabrano dzieci, to ważne , że w takich sytuacjach możemy liczyć na tego rodzaju pomoc. Powołanie Asystenta rodziny ma poprawić pracę pomocy społecznej. Pomoc społeczna nie może się ograniczać tylko do wypłaty zasiłków.

Ten zawód jest wciąż niedoceniany w społeczeństwie, nisko opłacalny i trudy. Trzeba więc mieć do niego predyspozycje, lubić ludzi i posiadać w sobie duże pokłady empatii, ciepła, spokoju i cierpliwości.